Lake County, Indiana 2010 Election Results


View National 2010 General Election Results


U.S. Senator
Brad Ellsworth (D);65,767
Dan Coats (R);44,232
Rebecca Sink-Burris (L);2,702

 

Secretary Of State

Vop Osili (D);63,402
Charlie White (R);43,666
Mike Wherry (L);3,660

 

Auditor Of State

Sam Locke (D);64,650
Tim Berry (R);42,578
Eric Knipe (L);3,431

 

Treasurer Of State

Pete Buttigieg (D);65,776
Richard E. Mourdock (R);44,970

 

United States Representative

District 1
Peter J. Visclosky (D);72,818
Mark Leyva (R);38,857
Jon Morris (L);2,609

 

State Senator District 1

Frank Mrvan Jr. (D);16,472
David B. Spudic (R);10,845

 

State Senator

District 4
Karen Tallian (D);5,597
Shawn Olson (R);3,500

 

State Senator

District 6
Jim Metro (D);9,190
Sue Landske (R);20,372
Charles E. Barman (L);1,048

 

State Representative

District 1
Linda C. Lawson (D);7,346
Bill Johnson (R);4,005

 

State Representative

District 2
Earl Harris (D);9,260
Kenneth R. Stevenson (R);3,303

 

State Representative

District 3
Charlie Brown (D);8,180
John A. Schick (L);508

 

State Representative

District 4
Thomas W. Webber Sr. (D);1,366
Ed Soliday (R);2,871

 

State Representative

District 11
Dan Stevenson (D);7,417
Cy Huerter (R);5,205

 

State Representative

District 12
Mara Candelaria Reardon (D);7,259
Peter N. Karagan (R);5,926

 

State Representative

District 13
Chester F. Dobis (D);9,656
Craig Menninga (R);6,179

 

State Representative

District 14
Vernon G. Smith (D);9,404
Catherine Campbell (R);1,446

 

State Representative

District 15
Timothy E. Downs (D);2,732
Donald J. Lehe (R);6,493
Steve Helsel (L);302

 

State Representative

District 19
Shelli Vandenburgh (D);7,577
Daniel M. Klein (R);5,999
Jeff Duensing (L);526

 

County Offices

Judges Of The Circuit Court

George C. Paras (D);67,076
William I. Fine (R);44,376

 

Prosecuting Attorney

31st Circuit
Bernard A. Carter (D);69,175
Dougas (Doug) Grimes (R);42,983

 

Clerk Of The Circuit Court

Mike Brown (D);77,520

 

County Auditor

Peggy Holinga Katona (D);79,774

 

County Treasurer

John E. Petalas (D);68,941
Jack D. Chavez (R);42,182

 

County Sheriff

John A. Buncich (D);69,327
Dan Bursac (R);43,728

 

County Assessor

Carol Ann Seaton (D);55,605
Hank Adams (R);56,273

 

County Commissioner

District 1
Roosevelt Allen Jr. (D);28,980

 

County Council Member

District 1
Michael C. Repay (D);7,851
Michael A. Gramhofer (R);4,871

 

District 2

Elsie Franklin (D);12,279

 

District 3

Jerome A. Prince (D);13,163

 

District 4

Thomas C. O'Donnell (D);8,850
Daniel Edward Dernulc (R);10,623
David Tysson (L);742

 

District 5

Christine Cid (D);8,702
Daryle K. Tunis (R);2,381
Jeanine Kirpec (L);530

 

District 6

Ted F. Bilski (D);8,991
Ric Holtz (R);6,411
Ryan Stewart (L);848

 

District 7

Wendy Vandertuuk (D);6,717
Rick Niemeyer (R);15,841
Janice Glueckert (L);705

 

Township Offices

Calumet Township, Township Assessor

Jacquelyn (Jackie) Y. Collins (D);23,098

 

Calumet Township, Township Trustee

Mary Elgin (D);22,350
Willie (Faithful and True) Brown (R);3,117

 

Calumet Township, Township Board Member (3)

Alex A. Cherry (D):22,375
Ron Matlock (D);22,181
Clorius L. Lay (D);21,659

 

Cedar Creek Township, Township Trustee

Alice F. Dahl (R);2,290

 

Cedar Creek Township, Township Board Member (3)

Marcia Quale (D);1,393
Randall Wietbrock (D);1,434
Dorothy E. Gwyn-Maas (D);1,212
W. Brian Mathias (R);1,794

 

Center Township, Township Assessor

Margot M. Miller (D);2,836
Kristie L. Dressel (R);5,693

 

Center Township, Township Trustee

Jeff Augsburger (D);3,008
Eldon Strong (R);5,655

 

Center Township, Township Board Member (3)

Randolph (Randy) Palmateer (D);3,335
Kate Webster (R);5,657
Bryan J. Bodamer (R);5,483
Roland (Bub) Wise (R);5,641

 

Eagle Creek Township, Township Trustee

James L. Morrow (R);350

 

Eagle Creek Township, Township Board Member (3)

Kimberly Newsome (D);152
Bruce McNeill (R);294
Wilbert E. Fitch (R);276
John R. Jurs (R);286

 

Hanover Township, Township Trustee

James Hunley (D);1,344
Mitch Lopez (R);1,680

 

Hanover Township, Township Board Member (3)

Pamela A. Castner (D);1,274
Scott Bourrell (R);2,009
Roberta Torrence Allan (R);1,857

 

Hobart Township, Township Assessor

Julia M. Wolek (D);5,367

 

Hobart Township, Township Trustee

Tom Silich (D);4,576
William J. Savage (R);2,867

 

Hobart Township, Township Board Member (3)

Mike Hannigan (D);4,523
David (Dave) Scheeringa (D);4,516
Michael E. Ellis (D);4,794

 

North Township, Township Trustee

Frank J. Mrvan (D);23,868

 

North Township, Township Board Member (3)

Pete Auksel (D);18,749
Ralph Flores Jr. (D);18,016
Richard J. Novak (D);19,552
Mario Martini (R);11,020
Dave Helms (R);11,766
Jeremy Scheeringa (R);13,094

 

Ross Township, Township Assessor

Angela Guernsey (D);8,262

 

Ross Township, Township Trustee

John W. Rooda (D);8,213

 

Ross Township, Township Board Member (3)

Rich Kendera (D);7,463
Ronald P. (Ron) Dudley (D);7,560
Ronald Widing (D);7,400

 

St. John Township, Township Assessor

Melody K. (Mel) Kikkert (R);11,912

 

St. John Township, Township Trustee

Dan Bielski (D);6,516
Jean E. Shepherd (R);10,657

 

St. John Township, Township Board Member (3)

Mary Therese Robert (D);5,728
George O'Donnell (D);6,196
Eric J. Kundich (D);6,280
Deborah A. (Debbie) Walters (R);10,084
Alfred (Al) Hansen (R);9,178
Thomas J. (Tom) Cavanaugh (R);10,171
Mark Lambert (L);900

 

West Creek Township, Township Trustee

Ronna M. Lukasik-Rosenbaum (D);564
Harold Mussman Jr. (R);1,033

 

West Creek Township, Township Board Member (3)

Kyle Bruce (R);1,114
Michael R. McIntire (R);1,098
Patricia R. Kopas (R);1,154

 

Winfield Township, Township Trustee

Roland (Rollie) Brauer Jr. (R);1,901

 

Winfield Township, Township Board Member (3)

Karen L. Smiley (D);932
Bonnie L. Kirrin (D);927
Margaret R. (Marge) Brauer (R);1,506
Sherry J. Gasparovic (R);1,671
Linda G. Eisenhauer (R);1,593

 

Town Offices

Cedar Lake

Ward 1
Town Council Member
Cindy Olson (D);787
Robert H. (Bob) Carnahan (R);1,527

 

Ward 3

Town Council Member
Patricia J. Wisniewski (D);876
Dale Poston (R);1,430

 

Ward 5

Town Council Member
Dennis (Denny) Wilkening (D);844
Randell C. (Randy) Niemeyer (R);1,462

 

Dyer

Ward 2
Town Council Member
Jeffery L. Keilman (D);1,693
Jeffrey Dekker (R);2,629

 

Ward 4

Town Council Member
Nannette M. (Nan) Onest (D);1,915
Mary Tanis (R);2,368

 

Ward 5

Town Council Member
Steven H. Kramer (D);1,764
Debbie Astor (R);2,575

 

Lowell

Ward 2
Town Council Member
Shane D. Tucker (D);964
Robert (Bob) Philpot (R);1,159

 

Ward 4

Town Council Member
Phillip A. Kuiper (D);1,328

 

Schererville

Ward 2
Town Council Member
David J. (Spike) Jaroszewski (D);3,208
Harold (Hal) Slager (R);4,475

 

Ward 4

Town Council Member
Tom Schmitt (D);3,899
John O'Brien (R);3,806

 

St. John

Ward 3
Town Council Member
Gregory J. Volk (R);3,291

 


REGISTERED VOTERS: 316129 - 37.46%
NUMBER OF PRECINCTS: 561

Back to top